Majonez nie tylko do sałatek

Majonez ma wiele zastosowań i z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Standarowo, wykorzystuje się go jako dodatek do różnego rodzaju sałatek , jajek, jako wzbogacenie smaku wędlin.

Kanapeczka z odrobiną majonezu smakuje znacznie lepiej niż ta nudna, z porcją masła. To typowy sposób na wykorzystanie jego walorów smakowych, jednak niewielu z nas wie, że majonez jest także doskonałym zamiennikiem przy przygotowywaniu panierowanych piersi z kurczaka.

Zamiast jajeczka, smarujemy pierś majonezem. Później obtaczamy ją w owsianych płatkach, i na ruszt- danie będze przepyszne, aromatyczne, i przede wszystkim BARDZO soczyste nawet, jeśli zostawimy jakąś część na później.

W podobny sposób można przygotować skrzydełka w majonezie – umieszczamy je później w żaroodpornym pojemniku, i pieczemy. Soczyste, pyszne danie obiadowe lub na kolację z bliską osobą. Jednak prawdziwym hitem wśród zastosować majonezu jest MAJONEZOWA BABKA.

Tak, właśnie babka. Oczywiście, że babki to tradycyjne ciasta, które przecież są słodkie a majonez – o zgrozo – słony. Jednak nie komentuj, zanim nie spróbujesz. Jezeli dodasz do ciasta babkowego kilka łyżej majonezu to- po pierwsze, baba w formie nie przypali się , po drugie- babka będzie miała kremowy smak a w dodatku będzie BARDZO wilgotna , po trzecie – nie ma szans by opadła  po wyjęciu z piekarnika. Zastanawiasz się pewnie, czy będzie w niej wyczuwalny smak majonezu? skądże! Może więc tym razem , w Święta Wielkanocne, pokusisz się  o przygotowanie własnej, świątecznej Baby? Koniecznie z dodatkiem MAJONEZU!